Anasayfa > Makaleler > Yamaha SMD İnovasyonları Otomotivde Verimliliği ve Kaliteyi Artırıyor
yamaha-yrm20dl

Tarihsel olarak, SMD üretim hatları, açıkça tanımlanmış müşteri taleplerini karşılamak için inşa edilmiştir. Tüketici ürünleri için yüksek hacimli, düşük karışımlı ve endüstriyel pazarlardan gelen düşük hacimli, yüksek karışımlı gereksinimler. Ancak, hem hacim hem de karışım esnek olduğunda ve olağandışı bileşenler gibi eğri toplar ve ultra yüksek kalite beklentileri resmi daha da karmaşık hale getirdiğinde ne olur?

Otomotiv elektrifikasyonu, otomobil üreticileri ürünlerini pazarda farklılaştırmaya ve daha fazla güvenlik ve daha düşük çevresel etki için sürekli sertleşen yasal talepleri karşılamaya çalıştıkça hızlanmaya devam eden yerleşik bir trend. Yapay zeka ve milimetre dalga radarı gibi – şimdiye kadar çoğunlukla havacılık ve en son araştırmalarda bulunan – gelişmiş teknolojiler artık yolda ve tüketiciler için uygun fiyatlı. Statista’nın pazar araştırmasına göre küresel otomotiv elektroniği pazarı 270 milyar dolardan fazla değere sahip. 

Bu amansız elektrifikasyon, hem otomotiv hem de elektronik endüstrileri için açıkça muazzam bir fırsat sunarken, aynı zamanda ciddi zorlukları da beraberinde getiriyor. Tüketicilerin teknolojiden beklentileri çok yüksek – her zaman yeni ve heyecan verici bir şey talep ediyor – öte yandan endüstrinin iyi bilinen güvenilirlik ve emniyete odaklanması, kanıtlanmış standartların ve teknolojilerin yavaş değişme eğiliminde olduğu anlamına geliyor.

Esneklik ve Verimlilik

Üretim hattında, eski standartlara uyan büyük bileşenler ve konektörler, gelişmiş yüzeye monte paketlerde en son SMD yongaları, uygulama işlemcileri ve güç yarı iletkenleriyle birlikte kullanılmalıdır.

Yamaha Robotics SMT Division, en son nesil YR serisi montaj çözümleriyle endüstrinin zorlukların üstesinden gelmesini sağlıyor. YRM20 esnek mounter, akıllı üretime yönelik genel eğilimi desteklemenin yanı sıra yüksek karışım ve yüksek hacmin üstesinden gelebilir.

İlk müşteriler, YRM20’nin, 0201 boyutlu yonga dirençlerinden 55 mm x 100 mm’ye kadar geniş bileşenlere kadar değişen bileşenleri işleyebilen yüksek karışımlı (HM) yerleştirme kafası gibi önemli yeni özelliklerini takdir ettiler. Bu, elektrikli servo direksiyon (EPS) denetleyicileri gibi yüksek güçlü düzeneklerde otomotiv pano kenarı konektörleri ve uzun kapasitörler gibi büyük bileşenleri yerleştirme zorluğunu büyük ölçüde basitleştirir . Geçmişte, özellikle bu tür bileşenlerin yerleştirilmesi için özel bir makinenin kurulması gerekliydi. YRM20, hattı durdurmaya ve başlığı değiştirmeye gerek kalmadan neredeyse her şeyin üstesinden gelebilir. Ek olarak, genişletilmiş besleyici kapasitesi, geçiş iş yükünü en aza indirirken, kompakt besleyici arabaları fabrika zemininde verimliliği artırır.

yamaha smd dizgi

İzlenebilirlik 

 

Otomotiv elektroniği sektöründeki diğer bir belirleyici zorluk, endüstrinin kalite, güvenilirlik ve güvenlik konusundaki yüksek beklentilerine eşlik eden izlenebilirlik talebidir. Geleneksel SMT ekipmanı ile üreticiler, yeniden akış veya aşağı akış süreçlerinden sonra bir denetim sürecinde bulunan kusurların nedenlerini takip etmekte zorlanabilirler. Yamaha’nın YRM20’de ve Şirketin 1 DURAKTA AKILLI ÇÖZÜMÜ’ndeki tüm makinelerde kanıtlanmış ve entegre edilmiş M2M iletişimi, izlenebilirlik ve N-noktası doğrulama, kusurların nedenlerini belirleme çabasının neredeyse tamamını alır. Herhangi bir kusur bulunduğunda, gözetmenler doğrudan temel nedene gidebilir ve aynı hataya sahip başka montajlar üretilmeden önce sorunu hızla giderebilir. SMT hattından çıkabilecek kusurlu birimlerin fabrikadan kaçmasını önleyerek üretkenliği artırır ve kaliteyi artırır.

Yamaha’nın YSUP akıllı fabrika yazılımı, makineler arası iletişimi destekler ve otomatik yerleştirme programı oluşturma ve montaj simülasyonları gibi zaman kazandıran özelliklere sahiptir ve izleme, analiz ve izlenebilirlik için esnek paketler içerir. Yamaha Satış Genel Müdürü Daisuke Yoshihara, “YSUP ortamı, hattaki tüm makineleri birbirine bağlıyor ve kullanıcıların programlarını hızlı bir şekilde oluşturup optimize etmelerine yardımcı oluyor” diye açıklıyor , “Akıllı fabrika araçları, kaynak yönetimi ve programlamaya yardımcı olmak için kontrolü geliştiriyor ve kurumsal düzeyde yazılımla bağlantı kuruyor. İzlenebilirlik paketi, kusurları ve nedenlerini tam olarak belirlemek için gerçek zamanlı verileri yakalar ve bileşen montaj kalitesini analiz etmek için All Image Tracer ile genişletilebilir.”

SMD üretim tesislerindeki bu avantajlarla, otomobil üreticilerine ve otomotiv 1. kademe tedarikçilerine hizmet veren elektronik üreticileri, bu pazara özgü çok çeşitli ürün türlerinin üstesinden gelirken, hızlı bir döngü süresini koruyabilir ve hat duruşlarını ve geçişleri en aza indirebilir. Sonuç, tuhaf şekilli veya uzun bileşenlerle uğraşırken bile üretkenliği önemli ölçüde artırır. Geçişlerin azaltılması, ekipman kullanımını artırırken operasyonel hataları da azaltır.

İzlenebilirlik fonksiyonu, sıralı hatlara göre çok daha kısa sürede kusurlu noktaların bulunmasını ve kusurların nedenlerinin tespit edilmesini mümkün kılar. Yoshihara, “İzlenebilirlik, otomotiv elektroniği tedarik zinciri boyunca uzanan bir sorundur” diye ekliyor. “YSUP İzlenebilirliği, üretim işletmelerinin ihtiyaç duydukları tüm bilgileri hızlı ve verimli bir şekilde yakalamasına yardımcı olur.”

Bilgi-eğlence, konfor ve aydınlatmadan aktarma organlarına ve otonom sürüşe kadar işlevleri yöneten gelişmiş elektronik sistemler, gelecek nesil araçlara yayılmaya devam ederken, Yamaha’nın gelişmiş montaj çözümleri, üreticilere uygun maliyetli, yüksek kaliteli çözümler sunmaları için esneklik ve kontrol sağlar.

Kızılötesi Termal Kameralarla Elektronik Devrelerde Sorun Tespiti

Solar Enerji Yatırımlarında Junction Box’ların Önemi

Elektronik Komponentler