Anasayfa > Makaleler > Kendinden Silikon Reçine içine Görülmüş PV Bağlantı Kutusu (Junction Box) Teknolojisi
panel-golge-bypass-diyot
Herhangi bir fotovoltaik panel bağlantı kutusu içindeki bypass diyotu, tipik bir ters akım halinde 100 °C’ye yakın sıcaklıklara kadar ısınıyor. Özel geliştirilmiş silikon reçine içine gömülü tip pre-potting Jbox teknolojisi daha yüksek RTI elektriksel değerlerinde UL-V94 V0 yanmazlık, 130 °C dayanım ve CTI endeksi sağlıyor.

SOLAR BAĞLANTI KUTUSU JBOX, NASIL KULLANILIR?

Bağlantı kutuları, Fotovoltaik (PV) üreticileri tarafından doğrudan her PV panelinin arkasına monte edilir ve paneldeki iletken şeritler ile DC giriş ve çıkış kabloları arasında ara yüz görevi görür. Paneller gölgede ise veya örneğin yapraklar gibi döküntülerle kaplıysa, karanlık saatlerde PV panelini ters akımdan korumak için baypas diyotları içerirler.

JUNCTİON BOX İÇİN KALİTE, MALİYET VE PERFORMANS BEKLENTİSİ

PV modülü üretiminin maliyetini düşürmeye yardımcı olmaya yönelik devam eden çabaların bir parçası olarak, Çin’in Zhejiang kentindeki Sunter, Tier#1 Fotovoltaik modül üreticileri için bağlantı kutularını sektörel kalite, performans ve maliyet kriterlerine göre tasarladı. Sunter PV Technology ürün geliştirme müdürü, “Bu kritik güvenilirlik bileşeninin maliyeti önemliyken, dayanıklılığı ve performansı müşteri memnuniyeti için hayati önem taşıdığından, bir bağlantı kutusunun yeniden tasarlanmasının önemli faydalar sağlayacağını fark ettik,” diye açıklıyor.

POLİMER REÇİNESİ İÇİNE KAPSÜLLEME TEKNOLOJİSİ

Bağlantı kutusu muhafazalarının tipik olarak diyotu kaplamak, korumak ve sabitlemek için kullanılan birkaç parçadan oluştuğuna dikkat çeken Sunter, bağlantı tellerinin bağlantı teknolojisinde polimer reçinesi içinde kapsüllenip silikon reçine içine gömüldüğü pre-potting sistemiyle daha kompakt ve uygun maliyetli bir tasarım geliştirdi. Tasarım, hem montaj maliyetlerinden tasarruf etmeye yardımcı olur hem de diyotun dayanıklı kapsüllenmesini sağlar.

Sunter geliştirme mühendisleri tarafından yapılan ilk araştırmalar, standart bağlantı kutusu muhafazaları için yaygın olarak kullanılan bir malzeme olan polifenilen oksidin (PPO) maksimum uzun vadeli hizmet sıcaklığının, elektrikli bileşenlerin doğrudan üst kalıplanması için yetersiz olduğunu ortaya koydu. Tipik olarak, bir ters akım sırasında, bir baypas diyotu 100 ° C’ye yakın sıcaklıklara kadar ısınır. Bu değer, PPO’nun RTI (bağıl sıcaklık indeksi) ile yaklaşık olarak aynı sıcaklık seviyeleridir.

jbox-potting

UNDERWRİTERS LABORATORİES (UL) VE TUV TESTLERİ

Sunter kendinden silikon pottingli fotovoltaik bağlantı kutusu teknolojisi, Underwriters Laboratories (UL) ve TUV standartlarına göre kalıp denemeleri ve prototiplerin müteakip testleri, malzemenin uygulamaya uygunluğunu ve tasarımın genel işlevselliğini doğrulanmıştır. Bağlantı kutularının ANSI / UL 1703 ve DIN V VDE 0126-5 endüstri standartlarına uygunluğu onaylanmıştır.

Bu nedenle Sunter, daha yüksek elektriksel RTI (130 ° C’de), UL-94 V0 yanıcılık derecesine sahip bir malzeme geliştirdi. 5VA ve 250 volta kadar karşılaştırmalı izleme endeksi (CTI) sağlıyor. Malzemenin yüksek mekanik mukavemeti ve üst kalıplama için işleme kolaylığı, spesifikasyonu için başka kriterler sundu.

KÜRESEL TİCARİ BAŞARI

Sunter arge lideri Ting, yaptığı açıklamada, “Sunter kendinden kapsüllenmiş reçineli yüksek soğutma peformanslı bağlantı kutuları PV üreticileri tarafından kullanılmak üzere tüm dünyada ticari olarak mevcuttur. Sunter PV Technology, tasarım bilgilerini ve özellikle elektronik bileşenlerin kapsüllenmesi için kullanıldığında silikon reçinenin yüksek performansını Tier #1 solar panel üreticileri tarafından kullanılıyor. “Sunter junction box global pazar payı da bunun en büyük göstergesidir” dedi.

ÜRÜNÜ İNCELEYİN
Sunter Kendinden Pottingli Solar Panel Bağlantı Kutusunu inceleyin.

Kızılötesi Termal Kameralarla Elektronik Devrelerde Sorun Tespiti

Solar Enerji Yatırımlarında Junction Box’ların Önemi

Elektronik Komponentler