Prosmt Elektronik

Anasayfa > Makaleler > IoT ve Otomotiv Devrimi İçin Geleceğin Teknolojileri

Çift hatlı üretimdeki yenilikler verimi ve esnekliği artırır

Günümüz elektronik üreticileri için en önemli pazarlar arasında yer alan IoT (Nesnelerin İnterneti) uygulamaları ve otomotiv elektrifikasyonu, çok çeşitli elektronik cihaz türlerine yönelik artan talep ile karakterize edilmektedir.

ResearchGate’e göre [1]halihazırda akıllı ev monitörleri, giyilebilir cihazlar ve endüstriyel sensörler gibi 50 milyardan fazla IoT cihazı internete bağlı ve her yıl 10 milyardan fazlası ekleniyor.

Otomotivde elektrifikasyonun hızı artmaya, ekonomiyi iyileştirmeye, emisyonları azaltmaya, güvenliği artırmaya, sürücü ve yolcu deneyimlerini geliştirmeye devam ediyor. Giderek daha karmaşık hale gelen bilgi-eğlence ve sürücü izleme sistemleri, gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS), elektronik olarak kontrol edilen aydınlatma ve elektrikli tahrik, ortaya çıkan yeni modellerin kelimenin tam anlamıyla işlemciler, iletişim IC’leri, güç yarı iletkenleri, yüksek güçlü LED dizileriyle dolu yüzlerce devre kartı içerdiği anlamına geliyor , ve dahası.

Dijital yaşam tarzlarımıza yerleştirilmiş bu teknolojik açıdan gelişmiş cihazların sayısı ve çeşitliliği, elektronik üretimde yüksek karışım/düşük hacim ve düşük karışım/yüksek hacim arasındaki geleneksel ayrımı bozuyor. OEM ve EMS işletmelerinin, farklı ürün türlerinden oluşan yüksek bir karışımı, yüksek hacimlerde üretmesi ve her zaman yüksek üretkenliği koruması gerekir. 

Çift Şeritli SMT

Çift hatlı yüzeye monte montaj ekipmanı, her şeritte PCB’lerin eşzamanlı montajına izin vererek bir çözüm sunuyor gibi görünüyor. Bu, üreticilerin hızla büyüyen pazarlara çeşitli şekillerde yanıt vermelerine yardımcı olur.

İlk olarak, çift hatlı üretim kapasitesinin hızlı bir şekilde ölçeklendirilmesine ve verimliliğin arttırılmasına olanak tanır. Eş zamanlı çalışan iki hat, aynı zaman diliminde daha fazla PCB işleyerek daha yüksek hacimlerin üretilmesini sağlar.

İkinci olarak, çift şerit, üreticilerin farklı ürün türlerinden oluşan yüksek bir karışımı verimli bir şekilde bir araya getirmesine olanak tanır. Her şerit, belirli bir ürünü veya ürün çeşidini işleyecek şekilde yapılandırılabilir ve bu da onların aynı anda farklı türleri üretmesine olanak tanır. Bu esneklik, farklı spesifikasyonlara ve özelliklere sahip çok çeşitli ürün türlerinin gerekli olduğu pazarlarda çok önemlidir.

Üçüncüsü, çift hatlı montaj, ekipman ayak izini önemli ölçüde artırmadan üretim verimini artırarak zemin alanı kullanımını optimize etmeye yardımcı olur.

Üreticilerin önemli hacimlerde yüksek bir ürün karışımı üretmesi ve rekabetçi bir birim maliyet ve zamanında teslimat sağlaması gerektiğinden, çift hatlı montaj, bu zorluğa uygun maliyetli ve yerden tasarruf sağlayan bir çözüm sunar. En yeni çift hatlı ekipmanlardaki evrimsel değişikliklerle, her zaman vaat ettiği performans avantajlarını sunmaya hazır.

Esneklik ile Verim

Yamaha YR serisi gelişmiş çift şeritli makineler gibi en yeni nesil ekipmanların gelişiyle birlikte, eşit ayarlama aralığına izin verilmesi ve aynı otomatik özelliklerin desteklenmesi nedeniyle her iki şerit de eşit önceliğe sahiptir.

YRP10DL çift şeritli ekran yazıcısı ve YRM20DL çift şeritli montaj ünitesi, çift şeritli modda 330 mm’ye kadar maksimum PCB boyutuna izin verir (şekil 1) ve böylece doğrudan birbirine bağlanabilir. Geçmişte, çift şeritli bir yazıcı, karmaşıklığı ve maliyeti artıran özel bir konveyör aracılığıyla iki ayrı montaj cihazını beslemiş olabilir. Alternatif olarak, tek bir yazıcı, panoları bölünmüş bir konveyör aracılığıyla çift şeritli bir montaj cihazına yönlendirmiş olabilir.

330 mm’lik maksimum ray genişliği, önceki tipik ekipman modellerinden daha büyüktür ve bu nedenle ekstra PCB içeren daha büyük panel boyutlarına izin verir (şekil 2a). Benzer şekilde, esnek baskılı devre (FPC) alt tabakaları için taşınabilir taşıyıcılar, genişletilmiş ray genişliğinden yararlanarak %50 daha fazla birim (şekil 2b) içerebilir.

Montaj Modları

YRM20DL montaj cihazı, üretkenliği artırmak için çoklu yerleştirme çalışma modlarına olanak tanır. Bunlar, iki ayrı montaj aşamasına ve aşırı sürücü esnekliğine sahip paralel ve alternatif modları içerir. Bunlar, alternatif mod montajı için bekleme süresini azaltmak ve böylece üretkenliği artırmak için kafanın müdahalesiz alanını genişletir. Paralel modda 4’e bölünmüş konveyör taşıma mesafesini azaltır. Paralel ve alternatif modlar, uzunluğu 380 mm’ye kadar artıran uzatma konveyörü seçeneğine olanak tanır.

Paralel modda kurulum yapıldığında iki şerit tamamen bağımsız olarak çalışabilir ve her birinin kendi kurulumu vardır. Besleyici arabalarının kesintisiz olarak değiştirilmesi mümkündür. Bu, üreticilerin aynı veya farklı bir ürünü şerit 2’ye atama ve şeritlerden herhangi birini bağımsız olarak değiştirme esnekliği ile şerit 1’e bir ürün atamasına olanak tanır. Paralel mod en çok az sayıda bileşen tipine sahip PCB’ler üretilirken kullanışlıdır.

Alternatif modda, her iki kafa da bileşenleri her iki şerite yerleştirebilir ve besleyiciler her iki şerit arasında paylaşılır. Her şeritte aynı ürün veya farklı ürünler çalıştırılabilir. Bu yaklaşım, döngü süresi kısa olsa da, çok çeşitli bileşen türlerini içeren panoları doldurmak için kullanılabilir. Parça paylaşımı ve verimlilik dengeleme mümkündür.

Ayrıca YRM20DL, her şeridin farklı bir ürün oluşturduğu ve iki gruptan birinin diğerinden daha yoğun nüfuslu olduğu durumların üstesinden gelmek için hibrit modda çalışabilir. Hibrit modda, daha az meşgul olan kafa, döngü süresini hızlandırmaya yardımcı olmak için bileşenleri diğer şeride yerleştirebilir. Bu, üretim kapasitesinin öncelikli olduğu ve besleyici ayar konumlarının paralel mod için uygun olmadığı durumlarda ekstra esneklik sağlar. Hibrit modda parça paylaşımı ve verimlilik dengeleme mümkündür.

Bir hat içindeki her montajcının üretim modu, üretkenliği en üst düzeye çıkarmak ve besleyici yuvalarının verimli kullanımını sağlamak için bağımsız olarak değiştirilebilir. Bu , şekil 3’te gösterildiği gibi, talaş montajı için paralel modun ve çok sayıda besleyici gerektiren garip şekilli bileşenlerin montajı için alternatif modun kullanıldığı karma modlu üretime olanak tanır. Şekil 3 aynı zamanda garip şekilli bileşenlerin montajı için yalnızca bir tarafa uygulanan alternatif modu da göstermektedir.

YRM20DL ayrıca mevcut tek hatlı modelin gelişmiş PCB aktarım kapasitesi ve durdurucusuz kart konumlandırma gibi gelişmiş özelliklerini de içerir. Durdurucusuz konumlandırma gereksinimi, aksamların bütünlüğünü korumak için otomotiv endüstrisinde ortaya çıkmıştır. Montajcı aynı zamanda push-up pin aktivasyonunu ve PCB kenetlemeyi de birbirine bağlayarak PCB aktarım süresini en aza indirmek için iki eylemi sıkı bir şekilde koordine eder. Ayrıca kesintisiz program değişimi ve kesintisiz taşıyıcı değişimi, ürünler arasında hızlı geçişe olanak sağlar. 

Kesintisiz program değişikliği, PCB genişliğinin ve yedekleme konumunun aynı veya farklı olduğu her iki durumda da verimliliği en üst düzeye çıkarır. Gelen iş genişliği ve yedek pin konumu aynı olduğunda, makine mevcut PCB’yi kolayca bitirebilir ve bir sonraki iş için programı değiştirebilir. Öte yandan genişlik veya arka konum farklı olduğunda makine gelen PCB’nin girmeden önce beklemesine izin verir. Yeni genişlik ayarı, geçerli işin son PCB’si makineden ayrıldıktan sonra uygulanır.

kesintisiz araba değiştirme özelliği, makineyi durdurmadan arabaların güvenli bir şekilde çıkarılmasını ve değiştirilmesini sağlar. Otomatik taşıyıcı kurulumu diğer şeritte çalışırken bir şerit üretime devam edebilir. Bu, her binada farklı ürün karışımı olacak şekilde iki şeridin bağımsız olarak çalışmasına etkili bir şekilde olanak tanır.

Kesintisiz Uçtan Uca Çift Şeritli

YRP10 DL çift şeritli yazıcı da benzer şekilde esnek ray genişliği ayarları ve her şeritte aktif olan otomatik özellikler sağlar. Birlikte kullanıldıklarında bu makineler, ister düşük ister yüksek ürün türü karışımı üretilsin, maksimum esneklik ve verim için tüm yüzeye montaj hattının uçtan uca bağımsız çift hatlı çalışmasına olanak tanır.

Yazıcı, her biri tam bağımsız olarak çalışan ve her ikisi de arıza süresini en aza indirmek ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için tam otomatik program değişimini destekleyen, hat içi iki ekranlı yazıcı gibi çalışır.

YRi-V DL inceleme makinesi, hareketli şeritlere sahip yeni geliştirilmiş bir konveyör ile çift şeritli kapasite sağlar ve bu, yukarı veya aşağı yöndeki diğer hat içi ekipmanlara bağlantıyı kolaylaştırır. Çift hatlı modda 320 mm x 2’ye kadar çok çeşitli PCB boyutlarını işleyebilir. Ayrıca 1200 mm x 610 mm’ye kadar özel PCB boyutlarını da işleyebilir. Her iki şerit de küçük bir PCB’yi tutacak şekilde atandığında, inceleme kafasının gezi süresini en aza indirmek için raylar birbirine yakın yerleştirilebilir.

YRi-V ayrıca lehim dolgularının IPC standartlarına uygun olarak denetlenmesini geliştiren yeni algoritmalar da ekler. Ayrıca levha düzeyinde çip ölçekli paket (WL-CSP) gibi en yeni yarı iletken paket stillerinin ortaya çıkardığı denetim zorluklarını ele alacak güncellenmiş kamera ayarları da mevcuttur. Ambalaj yüzeyi, geleneksel inceleme ekipmanının yeteneklerini zorlayan yansımalar üretme eğilimindedir (şekil 4).

Diğer geliştirmeler arasında, görüntü yakalamayı hızlandıran 8 açılı 3D kamera dizisi ve lehim bağlantıları gibi özelliklerin yüksek çözünürlüklü görüntülerini yakalamak için 4 açılı 20Mp kamera yer alıyor. Bunların geleneksel makineler için doğru bir şekilde yakalanması ve değerlendirilmesi zor olduğu bilinmektedir.

Aynı hatta birlikte kullanıldığında, çift şeritli yazıcı, montaj cihazı ve inceleme, uçtan uca kesintisiz çift şeritli üretim anlamına gelir. Geçmişte, bunu başarmak için özel konveyörlerle birbirine bağlanan tek şeritli makinelerin çeşitli kombinasyonları gerekliydi; bu da tasarımı ve kurulumu pahalı ve zaman alıcı olabilecek karmaşık bir hat düzeniyle sonuçlanıyordu.

Çözüm

Günümüzün en hızlı büyüyen pazarlarından gelen, yüksek hacimlerde farklı ürün türlerinden oluşan yüksek bir karışıma yönelik artan talep, çift şeritli yüzeye montaj montajı için güçlü bir durum yaratıyor. En yeni nesil ekipmanlar, üretim verimini, esnekliği ve üretkenliği artırmak için çift hattın performans potansiyelini en üst düzeye çıkarır.

Akıllı Fabrikayla Nasıl Çalışılır?

Yamaha’dan ProSMT’ye Özel Başarı Ödülü

Yamaha SMT Bölümü 2024 yıllık toplantısında distribütör ağına enerji veriyor