Prosmt Elektronik

Anasayfa > Makaleler > Fotovoltaik Bağlantı Kutularında Aranması Gereken Özellikler
Fotovoltaik Bağlantı Kutularında Aranması Gereken Özellikler

Hava Koşullarına Dayanıklılık

Hava koşullarına dayanıklılık şu anlama gelir: Malzemeler açık havada kullanıldığında ışık, soğuk ve sıcak, rüzgâr ve yağmurun neden olduğu hasar gibi iklim testlerine tabi tutulur. Bağlantı kutusunun açıkta kalan kısımları kutu gövdesi, kutu kapağı ve konektördür (PC). Hepsi hava koşullarına karşı dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Özel geliştirilmiş mühendislik plastiğinden yapıldığından yüksek sertlik, yüksek ısı direnci, yangına dayanıklılık, yüksek mukavemet ve mükemmel elektriksel performans avantajlarına sahiptir. Ek olarak polieter ayrıca aşınma direnci, toksik olmama ve kirlilik direnci gibi avantajlara da sahiptir.

Yüksek Sıcaklık ve Nem Direnci

Güneş panellerinin çalışma ortamı çok kötü, bazıları tropik bölgelerde çalışıyor ve günlük ortalama sıcaklık çok yüksek; Yüksek irtifa alanı, yüksek enlem alanı gibi bazı çalışma sıcaklıkları çok düşüktür; Çöl bölgeleri gibi bazı yerlerde gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok fazladır. Bu nedenle bağlantı kutusunun mükemmel yüksek sıcaklık direncine ve düşük sıcaklık direncine sahip olması gerekir.

UV Direnci

Güneşten gelen ultraviyole radyasyonun özellikle ışınımının çok yüksek olduğu iklimlerde plastik ürünlere zararları vardır. Sunter Jbox, plastiği ve özellikle kablosu uv ışınlarına dayanabilmesi için materyalde çapraz bağlantı oluşturan özel işlemlerden geçirilir. Bu sayede yaşlanmayı önleme ve ultraviyole ışınlarına karşı dayanıklılık özelliğine sahiptir.

Alev Geciktirici

Alev geciktirici özelliği, malzemenin alevin yayılmasını geciktirmek için işlenmiş olduğu özelliği ifade eder.

Alev geciktirici sınıfı Hb, V-2, V-1’den V-0’a kademeli olarak artar: Hb’deki en düşük alev geciktirici sınıfı: UL94 ve CSA c22.2 no 0.17. 3 ila 13 mm kalınlığındaki numunelerin yanma hızının 40 mm/dk’dan az olması gerekmektedir; Kalınlığı 3 mm’den az olan numuneler için yanma hızı 70 mm/dak’dan azdır veya 100 mm işaretinin önüne çıkın. V-2: 10 saniyelik iki yanma testinden sonra alev 60 saniye içinde söndürülür. Yanıcı maddeler düşebilir. V-1: 10 saniyelik iki yanma testinden sonra alev 60 saniye içinde söndürülür. Hiçbir yanıcı madde düşmemelidir. V-0: 10 saniyelik iki yanma testinden sonra alev 30 saniye içinde söndürülür. Hiçbir yanıcı madde düşmemelidir.

Su Geçirmez ve Toz Geçirmezlik

Standart: GB 4208 2008 “muhafaza koruma seviyesi (IP kodu)” hükümlerine göre toz geçirmez ve su geçirmez sınıf IP sınıfı, genel bağlantı kutusu su geçirmez ve toz geçirmez sınıf IP68, IP67. Uygun bir üretim sürecinde silikon dolgu modellerde IP68 su ve toz geçirmezlik sağlanır.

Isı Dağıtımı

Diyot ve ortam sıcaklığı, bağlantı kutusundaki sıcaklığı artıracaktır. Diyot açıkken ısı üretecektir. Aynı zamanda diyot ile terminal arasındaki kontak direnci nedeniyle ısı da üretecektir. Ayrıca ortam sıcaklığının artması buat kutusunun iç sıcaklığını da arttıracaktır.

Diyotta ters bir akım vardır ve sıcaklık 10 °C arttığında ters akım iki katına çıkar. Ters akım, kart tarafından üretilen akımı azaltacak ve kartın gücünü etkileyecektir. Bu nedenle bağlantı kutusunun mükemmel ısı dağılımına sahip olması gerekir.

Yaygın ısı dağılımı tasarımı bir ısı emici kurmaktır. Ancak bir soğutucunun takılması, ısı dağılımı sorununu tamamen çözmez. Bağlantı kutusuna ısı emici takılıysa, diyotun sıcaklığı geçici olarak düşecek, ancak bağlantı kutusunun sıcaklığı yine de artacak ve bu da lastik conta halkasının servis ömrünü etkileyecektir. Sunter junction box mühendislik tasarımı, diyotta oluşan ısıyı dağıtarak ısınmayı engeller.

Faydalar

  • Isıyı dışarı atan termal tasarımı ile ekstra güç
  • %100 saf bakır kontaklar ile düşük kontak direnci.
  • Güçlendirilmiş yüksek akım diyot ve konektörler.
  • IP68 su geçirmez koruma
  • Aşırı sert hava koşullarına dayanıklı materyaller.
  • Yüksek UV direnci işlemine tabi tutulmuş uzun ömürlü kablo ve plastikler
  • Alev geciktirici yanmaz malzemeler.
  • Kalite kontrol. Ürün kalitesi üretimde laboratuvar testleri ile kontrol edilir.

Akıllı Fabrikayla Nasıl Çalışılır?

Yamaha’dan ProSMT’ye Özel Başarı Ödülü

Yamaha SMT Bölümü 2024 yıllık toplantısında distribütör ağına enerji veriyor